کشور فرانسه از جمله کشورهایی است که سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا خواهد بود. امنیت موجود در این کشور و برخورداری از سطح علمی بالا در آموزش، یکی از علت هایی است که افراد تمایل به تحصیل در فرانسه دارند. تحصیل در رشته های علوم پزشکی در فرانسه طرفداران بسیاری دارد که دندان پزشکی یکی از این رشته های محبوب در بین دانشجویان می باشد. تحصیل دندانپزشکی در فرانسه برای دانشجویانی که در اتحادیه اروپا زندگی می کنند معمولا رایگان بوده و تنها با پرداخت مبلغ کمی می توانند به تحصیل در این رشته پرطرفدار بپردازند. دانشجویان بین المللی نیز امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی فرانسه را دارند ولی باید توجه کنید که این امر به مدرک زبان فرانسوی نیاز دارد.

 

رشته‌ دندانپزشکی نیز مانند رشته‌ پزشکی در فرانسه، از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشجویان را ملزم به گذراندن دوره‌های PASS یا L.AS در سال اول تحصیل می‌کند. دوره دندانپزشکی در کشور فرانسه، به زبان فرانسه ارائه می‌شود و شش سال طول می‌کشد.

مدارک زیر برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه مورد نیاز است:

فرم درخواست ویزای دانشجویی فرانسه
دو عدد عکس پاسپورتی
پاسپورت معتبر و کپی از آن
نامه پذیرش موسسه زبان
تمکن‌مالی
بلیط هواپیما
بیمه پزشکی
اسناد نشان دهنده اقامتگاه دانشجو
گواهی زبان فرانسوی
پرداخت هزینه ویزا
مدارک نشان دهنده تجرد یا تاهل متقاضی

سال اول تحصیل دندانپزشکی در فرانسه، مشترک با سال اول تحصیل در رشته پزشکی فرانسه است.

دانشجویان پس از پذیرفته شدن در رشته دندانپزشکی، در دوره اول تحصیل که شامل اصول پایه دندانپزشکی است، دانش بنیادی لازم برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های دهان، دندان، فک، آناتومی دندان و سر و گردن و… را کسب می‌کنند. علاوه‌بر‌این دروس علوم سلامت شامل بهداشت عمومی، سلامت و پیشگیری و تصویربرداری پزشکی نیز، به دانشجویان ارائه می‌شود.

در طول دوره عملی (شبیه‌سازی)، دانشجویان مهارت‌های عملی خود را در خصوص انواع دندان‌ها و همچنین استفاده از پروتز‌های دندانی، توسعه می‌دهند. همچنین یک دوره کارآموزی پرستاری ارائه می‌شود که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا درباره تکنیک‌های مراقبت، بهداشت بیمارستان و کمک‌های اولیه، آموزش ببینند.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

فرانسه به نوبه خود از شهرت شناخته ای شده در میان فراگیران رشته دندانپزشکی و سایر رشته‌ های پزشکی برخوردار می‌ باشد. این کشور در دسته کشورهای امن جهان قرار دارد. فراگیرانی که مایلند ثبت نام آنان در رشته دندانپزشکی در فرانسه با موفقیت به انجام برسد، می‌ بایست قبل از ثبت نام و اپلای در یک دوره زبان در کالج شرکت کرده باشند. در غیر این صورت دانشگاه های دندانپزشکی شما را به عنوان دانشجوی ثبت نامی تایید نمی کنند. علاوه بر آن لازم است، حتماً قبل از شرکت در کلاس های دندانپزشکی و قبل از تیک زدن حضور خود، مدرک زبان A2 و دیپلم ۱۲ ساله را به مسئولین کالج دندانپزشکی ارائه دهید. در واقع، برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی باید سطح زبان شما در حد C1 باشد. حائز اهمیت ترین مسئله درباره فراگیرانی که قصد دارند، در دانشگاه دندانپزشکی فرانسه ثبت نام نمایند، این می باشد که، به جهت ثبت نام و اپلای رشته دندانپزشکی و سایر رشته‌ های پزشکی لازم نیست، مبلغی را به عنوان هزینه و شهریه سالانه پرداخت کنید. زیرا دانشگاه‌ هایی که دوره های دندانپزشکی را به زبان فرانسوی در اختیار شما قرار می دهند، همگی رایگان می باشند. همچنین دانشگاه‌ ها دوره‌ ها را بدون آزمون ورودی در اختیار شما خوبان و فراگیران قرار می‌ دهند.

به طور معمول فراگیرانی که مورد تایید دانشگاه دندانپزشکی فرانسه قرار می گیرند، باید پس از گذشت یک سال از زمان شروع ترم های تحصیلی خود در آزمونی که مسئولین دانشگاه‌ ها طراحی نموده اند، در زمان مشخص شده شرکت کنند و حتماً به اکثر پرسش‌ های آمده شده در آزمون پاسخ صحیح بدهند‌. حال اگر در آزمون قبول نشوند، بایستی مجدد و از ابتدا برنامه های پزشکی را بخوانند. خوشبختانه، امکان شرکت در این آزمون برای دانش آموختگان خارجی تا ۳ بار وجود دارد. ولی اگر در هر سه بار رد شوید، دیگر اجازه حضور در کلاس‌ های دندانپزشکی را نخواهید داشت. شایان ذکر می باشد که، کشور فرانسه گرایش دندانپزشکی و زیر شاخه های آن را در سطح لیسانس و تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد.

 

دندانپزشکی

 

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند می توانند در فرانسه به ادامه تحصیل مشغول شوند اما باید به این نکته اشاره داشت که تحصیل آن ها می تواند تحت الشعاع گزینه های محدود قرار گیرد و به همین دلیل است که افراد گزینه تحصیل در این کشور به زبان فرانسوی را در نظر می گیرند تا شانس دریافت پذیرش خود در این کشور را افزایش دهند و در نهایت شانس بیشتری برای کاریابی در این کشور داشته باشند.

معرفی برنامه تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

در مجموع، تحصیل دندانپزشکی در یکی از 16 دانشکده دندانپزشکی در کشور فرانسه حدود 6 سال طول می کشد. در حقیقت، دوره آموزش دندانپزشکی در فرانسه به 3 سیکل تحصیلی شامل سیکل PCEM ،DCEM و DES تقسیم می شود. دانشجویان در طی دو سال اول تحصیلی خود یا همان سیکل PCEM بیشتر با دروس پزشکی عمومی مثل علوم پایه، آناتومی، روانشناسی، رادیولوژی، پزشکی پیشگیری و بیهوشی آشنا می شوند. در سیکل دوم یا DCEM آنها با مفاهیم تخصصی دندانپزشکی سرو کار دارند و بالاخره در سیکل سوم یا DES آنها وارد دوره رزیدنسی (Resident training) شده و زیر نظر دانداپزشک ماهری به کارورزی بپردازند.

ساختار آموزش دندانپزشکی و نیز اخذ مجوز کار دندانپزشکان در فرانسه تحت نظارت انجمن ملی دندانپزشکی (ONCD) می باشد. وظیفه ONCD سازماندهی برنامه آموزشی دانشگاه های دندانپزشکی از یکسو و صدور مجوز کار برای فارغ التحصیلان در این رشته می باشد. برای این کار نیز ONCD با یک سازمان حرفه ای به نام کنفدراسیون ملی سندیکاهای دندانپزشکی (CNSD) همکاری نزدیکی دارد. از بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل دندانپزشکی در سال 2023 می توان به دانشگاه سوربن و دانشگاه پاریس سود اشاره کرد.

 

شرط سنی مناسب تحصیل دندانپزشکی در فرانسه برای متقاضیان

در رابطه با شرط سنی مناسب تحصیل دندانپزشکی در فرانسه برای متقاضیان می توان گفت، اکثر رشته های تحصیلی در فرانسه محدودیت سنی ندارند و متقاضیان ویزای تحصیلی فرانسه می توانند در هر سنی و با داشتن گپ تحصیلی در این دانشگاه ها پذیرش بگیرند. رشته های علوم پزشکی برخلاف سایر رشته ها معمولا از محدودیت سنی حمایت می کند. تحصیل دندانپزشکی در فرانسه برای افرادی که مدرک دیپلم 12 ساله را دارند، حداکثر 23 سال می باشد. اما اگر فردی هستید که مدرک کارشناسی را دارید تا سن 27 سالگی به شما فرصت تحصیل دندانپزشکی در فرانسه را خواهند داد.

 

کار و اقامت پس از تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

مطمئناً کار و اقامت پس از تحصیل یکی از موضوعات کلیدی می باشد که دانش آموختگان، بسیار در مورد شرایط آن تحقیق می کنند. قابل توجه ترین مسئله در خصوص سفر به کشور فرانسه از طریق تحصیل در فرانسه و تحصیل در رشته دندانپزشکی و دریافت کارت اقامت کاری پس از اتمام دوره های تحصیلی این می باشد که، شما تنها زمانی نامتان در لیست اداره مهاجرت فرانسه به منظور اخذ کارت اقامت دائم قرار می‌ گیرد که دست‌ کم پنج سال در یک حرفه خاص مشغول به کار شوید. البته برای این که شانستان برای مکاتبه با یک کارفرمای فرانسوی افزایش یابد، باید نرخ بیکاری فرانسه و شهرهای آن را مورد بررسی قرار دهید.

 

شرایط اخذ مجوز کار دندانپزشکی در فرانسه

دانشجویان در سال ششم تحصیل خود در دانشگاه های فرانسوی (سیکل سوم یا DES) می توانند با قبولی در آزمون و اخذ مجوز کار تحت نظر یک دندانپزشک حاذق یا همان Supervisor به کار پزشکی در بیمارستان ها یا مطب ها ادامه دهند. اما متقاضیان دارای مدرک خارجی بایستی جهت کار در فرانسه مجوز کار دندانپزشکی دریافت کنند و شرط آن قبولی در آزمون معادلسازی مدرک فرانسوی و داشتن مهارت زبان فرانسه می باشد. اما فرآیند اخذ مجوز دندانپزشکی در فرانسه از این قرار است:

مراجعه و ثبت نام در وب سایت انجمن دندانپزشکی فرانسه به آدرس Order-chirurgiens-dentists.fr
قبولی در آزمون معادلسازی مدرک دانشگاهی در فرانسه
اخذ مجوز رسمی وزارتخانه ای
شروع به کار در فرانسه

در فرانسه، دندانپزشکان به عنوان جراحان دندان شناخته شده و در زمینه های مختلف مثل ارتودنسی، عمل جراحی دهان، ترمیم شکاف فک، ترمیم لثه یا تجویز داروهای خوراکی تخصص پیدا کرده و کار می کنند. همچنین از وظایف دیگر دندانپزشکان در فرانسه طراحی پروتز دندان، درمان حفره ها و آبسه های دندانی، تخلیه کانال ریشه دندان و مقیاس گیری می باشد و علاوه بر این آنها باید در کار با اشعه ایکس نیز مهارت داشته باشند.

درباره نویسنده پست : تحریریه آژانس شمیران گشت

آژانس مسافرتی شمیران گشت، ارایه دهنده انواع خدمات مسافرتی گردشگری و جهانگردی

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان امتیازی داده نشده ! اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

همانطور که این پست را مفید دیدید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

مطالب مرتبط

تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا فرصت دریافت خدمات آموزشی در سطح جهانی و عالی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهد. هزینه تحصیل در کانادا هم در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافتهٔ دیگر نظیر آمریکا نسبتا کمتر است. روند کاری ثبت درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ساده‌تر است و در کنار این‌ها، پس از […]

کانادا یکی از معروفترین کشورهای دنیا است؛ علاوه بر شناخته شدن برای زیبایی‌های طبیعی‌اش، آن را برای کیفیت آموزشی که برای دانشجویان ارائه می‌کند نیز می‌شناسند. هر سال دانشجویان زیادی برای استفاده از برنامه‌های آموزش عالی دانشگاه‌های کانادا به این کشور مراجعه می‌کنند. خیلی از ما به این فکر می‌کنیم که کدام شهر برای دانشجویان […]

افراد به دلایل مختلفی تصمیم به مهاجرت و ترک کشور خود می گیرند. مواردی از قبیل ادامه تحصیل، پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر و سرمایه گذاری از عواملی هستند که باعث مهاجرت افراد می شود. از آنجا که کانادا دومین کشور بزرگ جهان است ، شهرهای بزرگ زیادی برای زندگی دارد ؛ شهرهای بزرگی نظیر […]

دسته : ویزای تحصیلی
برچسب : , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + بیست =

تخفیف ویژه عید نوروز ، ظرفیت محدود02126355204

کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد | کپی رایت 2022