فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای اروپاییست که با شش کشور دیگر اروپایی مرز مشترک دارد از جمله: آلمان، بلژیک و لوکزامبورک در شمال شرقی و همچنین سوئیس و ایتالیا در جنوب شرقی و اسپانیا در جنوب غربی. همچنین از طریق کانال مانش یا انگلیس نیز با انگلستان هم مرز است.

فرانسه به عنوان دروازه ورود به اروپا شناخته می شود زیرا فرودگاه های بزرگ بین المللی، پایانه های کشتی و خدمات ریلی فرانسه جزو بزرگترین نقاط حمل و نقل اروپا و جهان به شمار می‌روند.

فرانسه محبوب ترین مقصد گردشگری جهان است. زیبایی هایی طبیعی، آب و هوای شگفت انگیز، فعالیت های تفریحی در فضای باز، موزه ها و گالری های هنری و بسیاری موارد دیگر از دلایلی به شمار می‌رود که بسیاری از مردم از دیدن این کشور متنوع لذت ببرند. همچنین فرانسه مهد غذاها و شراب است و شهرت زیادی دارد. به راحتی می توان گفت مردم فرانسه عاشق آشپزی هستند و غذاها را بسیار دوست دارند.

مردم فرانسه خوش اخلاق و رسمی هستند. مردم این کشور به شیک بودن معروفند و به ظاهر و لباس شخصی خود افتخار می‌کنند. برخی از کشورها فرانسه را بخاطر داشتن این ویژگی ها به عنوان یک کشور متکبر می‌بینند، اگر چه مردمی که در فرانسه زندگی میکنند عقیده دارن این فقط مد روز بودن است. فرانسه از بیست و دو منطقه رسمی تشکیل شده است.

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

آیا می دانید فرانسه یکی از معتبرترین سیستم های آموزشی در جهان را دارد؟ اگر شما به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی، تحصیلات تکمیلی یا هر چیز دیگری هستید، باید از اعتبار تحصیلات در این کشور مطلع باشید. صرفنظر از منطقه‌ای که می روید، دانشگاه ها و موسسات آموزشی زیادی وجود دارد که آموزشهای جهانی را ارائه می‌نمایند. همین کیفیت و اعتبار بالای آموزشی این کشور یکی از مهم ترین دلایلی است که بسیاری تصمیم می‌گیرند برای تحصیل به فرانسه بروند.

به عنوان دانشجو در کشور فرانسه می‌توان مطمئن بود که تحصیلات کاملی را بدست خواهید آورد در حالی که می توانید بسیاری از چیزهای دوست داشتنی را در این کشور تجربه کنید و از زندگی لذت ببرید. دانشگاه های فرانسه به دانشجویان این امکان را می دهند که به طور کامل و پاره وقت در موسسات خود به میزان دلخواه در دوره های موجود مشارکت نمایند. این دوره ها بسته به کالج و زمان هایی که می‌توانید در آن شرکت کنید متفاوت است. برخی از دانشگاه های فرانسه همچنین ممکن است به دانشجویان خود این فرصت را بدهند که برخی از دوره های خود را در خانه و از طریق آنلاین به پایان برسانند.

فرانسه طبق یک سنت قدیمی از دانشجویان خارجی سراسر جهان استقبال می‌کند. از قرون وسطی و تولد لاسوربن، اولین دانشگاه فرانسوی که بیش از 800 سال پیش اتفاق افتاد، دانشجویان از سراسر اروپا برای تحصیل به فرانسه می‌رفتند تا در زمینه هایی چون الهیات، پزشکی و حقوق تحصیل نمایند.

امروزه اما دانشجویان تنها از اروپا به فرانسه نمی‌روند. بسیاری از دانشجویان از ایالت متحده نیز برای تحصیل به کالج های فرانسه می‌روند. همچنین درصد دانشجویانی که از کشورهای مختلف جهان برای تحصیل در فرانسه ثبت نام میکنند در حال افزایش است. دانشجویان فرانسه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند زیرا می دانند چه سیستم آموزشی در انتظارشان است. فرانسه مشتاق ارائه آموزش برتر در کلیه زمینه ها به دانشجویان است.

در فرانسه صرف نظر از اینکه از کدام کشور آمده اید، می توان مطمئن بود که با آغوش باز از شما استقبال خواهد شد. همیشه ترس مهاجرت و حضور در جمع ناشناخته برای آدمی ناخوشآیند است. کمتر کسی پیدا می‌شود که با این ترس آشنا نباشد. اما در فرانسه بدون توجه به اینکه قرار است به کدام نقطه اش مهاجرت کنید می‌توانید مطمئن باشید که از شما استقبال می شود و احساس خواهید کرد که در خانه خود هستید. می توانیم بگوییم این یک نعمت بزرگ برای دانشجویان مهاجر به شمار می‌رود.

دولت فرانسه در سال 1998 برای استقبال از دانشجویان خارجی سیاست حمایتی شدیدی را ارائه نمود. این سیاست توسط وزارت امور خارجه به همراه وزارت آموزش و پرورش معرفی و دنبال شد و از چهار جزء مختلف تشکیل شده است.

 

تحصیل در فرانسه

زندگی دانشجویی در فرانسه

هنگامی که می دانید قصد تحصیل در فرانسه را دارید، یکی از مهم ترین مواردی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید این است که در مدتی که آنجا هستید، کجا زندگی خواهید کرد. فرانسه دارای گزینه های متعدد مسکن برای دانشجویان است؛ اما نمی توان گفت شما بعد از رفتن به فرانسه به راحتی می توانید محلی برای زندگی بیابید. باید دقت کنید قبل از رفتن به فرانسه حتما مکان زندگی خود را مشخص کنید و یا گزینه های مورد نظر را بررسی نموده باشید.

 

تهیه مسکن برای زندگی دانشجویی در فرانسه

حتما در ابتدا میزان بودجه خود را که قصد دارید برای تهیه مسکن اختصاص دهید مشخص نماییند. همچنین لوازمی را که برای زندگی باید تهیه نمایید. مهاجرت در بیشتر مواقع رفتن از آسودگی منزل به سوی سختی هاست و باید به نکات کوچک توجه بسیاری نمود تا زندگی خوبی را در پیش گرفت.

البته می توان اقامت در یک هتل را هم انتخاب کرد اما گزینه هزینه بری به شمار می‌رود و هتل ها معمولا هزینه های شبانه دریافت می کنند و این حقیقت را هم نمی توان نادیده گرفت که اگر در هتل اقامت نمایید خیلی زود حس خستگی و دلتنگی به شما غالب می شود. اگر اقامت در هتل را انتخاب کرده اید راهی برای شما نخواهد بود که خودتان غذا درست کنید و مطمئنا غذا خوردن در رستوان میتواند هزینه های بالایی داشته باشد. اگر بی توجه به هزینه ها باز هم قصد دارید در هتل اقامت کنید پیشنهاد می‌شود حتما گزینه های مختلف را بررسی نمایید تا بهترین هتلی را که نیازهای شما را برآورده می کند پیدا کنید.

یک گزینه مقرون به صرفه تر برای اقامت نیز هتل هایی می باشند که نرخ های هفتگی و ماهانه ارائه می‌دهند. این هتل های اقامتی طولانی مدت باعث می‌شوند بیشتر احساس کنید که در خانه هستید و برای هر بودجه ای مقرون به صرفه تر هستند. معمولا گزینه های اقامت طولانی مدت هتل در این کشور شامل تمام امکانات در نرخ اجاره و سایر ویژگی ها از جمله آشپزخانه کوچک و فضای زندگی می‌شود و میتوان گفت یک سوئیت کامل هستند.  شما یک اتاق خواب و یک اتاق نشمین و یک آشپزخانه کوچک خواهید داشت و همچنین فضایی که آزادانه در آن بچرخید.

اما بهترین گزینه اقامتی برای برای دانشجویان آپارتمان ها و خانه هایی است که برای اجاره پیدا می‌شوند. این اقامتگاه ها بسیار مقرون به صرفه تر از زندگی در هتل هستند و کمک می‌کنند احساس راحتی بیشتری در خانه خود داشته باشید. هزینه اجاره این اقامتگاه ها معمولا با توجه به شهری که در آن هستید و همینطور امکاناتی که در اختیار قرار می‌دهند مشخص می‌شود. این اقامتگاه ها معمولا مورد علاقه دانشجویان میباشد اما با این حال بسیاری از کسانی که مجبورند برای چند ماه در فرانسه باشند نیز چنین اقامتگاه هایی را انتخاب می‌کنند  تا در هزینه های خود صرفه جویی نمایند. از آنجایی که دانشگاه های فرانسه شرایط مناسبی را برای تحصیل فراهم می نمایند افرادی که به دنبال تحصیل در این کشور هستند، بسیار زیاد است و مسکن اجاره ای نیز محبوبیت زیادی دارد. خانه های اجاره ای با اجاره ناچیز و قراردادهای کوتاه مدت را به راحتی می توان با جستجو از سایت های مختلف پیدا کرد.

به طور متوسط هزینه مسکن در فرانسه 250 تا 700 یورو در ماه است اگر چه این نرخ به شدت تحت تاثیر منطقه ای است که در آن اقامت می کنید و همچنین محل اقامت هم تاثیر زیادی دارد. اینطوری می توان گزینه های مختلف موجود را بررسی کرد و مناسب ترین را انتخاب کرد. حتی در صورتی که به خوبی جستجو کنید ممکن است بتوانید با قیمت خیلی پایین تر از 250 یورو هم خانه مناسبی پیدا کنید.

اگر مسکن دانشجویی یا خوابگاه در موسسه ای که انتخاب کرده اید ارائه می‌شود، پیشنهاد می کنیم از آن ها استفاده کنید. با این حال، همه موسسات در این کشور خوابگاه ارائه نمی دهند. بنابراین این چیزی است که باید بدانید. علاوه بر این انتخاب زندگی با یک هم اتاقی پس از اتمام تحصیل یک ایده عالی و راهی برای کاهش شدید هزینه های زندگی می باشد. داشتن یک هم اتاقی نیز یک گزینه اقامتی است که برای شما در دسترس می باشد. زندگی با یک هم اتاقی راه ساده ای است که بتوانید هم به سادگی خانه خود را پیدا کنید و هم هزینه ها را بسیار کاهش دهید. همچنین زندگی با افراد دیگر این فرصت را فراهم می کند تا با این افراد و دوستانشان راحت تر معاشرت کنید و به راحتی ارتباط برقرار نمایید.

همانطور که می بینید داشتن هم خانه ای مزایای زیادی دارد اما باید نکات منفی این مورد را نیز در نظر گرفت که به اشتراک گذاشتن فضا با افرادی که نمی شناسید می تواند دشوار باشد. شما مجبورید فضا، زمان و محل زندگی خود را به اشتراک بگذارید و پیدا کردن هم خانه ای که محترم و مودب باشد کمی سخت است.

به عنوان یک دانشجو باید دقت نمایید که برای تهیه مسکن موارد زیادی را در نظر بگیرید. مثلا فاصله مسکن تا دانشگاه چون اگر خانه شما از دانشگاه دور باشد برای رفتن به دانشگاه باید روزانه مسافت زیادی را طی نمایید و باید هزینه تاکسی و حمل و نقل را هم در نظر بگیرید. پس باید دنبال خانه ای باشید که به محل تحصیل و اگر شغلی هم دارید، محل اشتغالتان نزدیک باشد.

همچنین کمک های مالی از طرف دانشگاه ممکن است بتواند بخشی از هزینه های زندگی شما در هنگام تحصیل در فرانسه را پوشش دهد. اگر دانش آموزی با مجوز و درآمد کم هستید، ممکن است واجد شرایط چنین مزایایی باشید. اگر در دانشگاه تلاش بیشتری نمایید می توانید از بورسیه بالاتری برخوردار شوید.

 

ویزای تحصیلی

 

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

زندگی در یک کشور زیبا مانند فرانسه می تواند شگفت انگیز باشد اما مطمئنا گران است. فرانسه به دلیل پایتخت بسیار محبوب خود پاریس، بسیار گرانتر از اکثر کشورهای اروپایی است. هزینه زندگی در فرانسه بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید و نوع اقامتی که به دنبال آن هستید متفاوت است.

 

هزینه شهریه دانشگاه در فرانسه

دانشجویان اروپایی که در فرانسه تحصیل می کنند بسیار خوش شانس هستند زیرا دولت فرانسه سهم بزرگی از هزینه های تحصیل آن ها را به عهده می گیرد اما این قضیه برای ایرانی ها صدق نمی کند. اگر بتوانید از کمک هزینه های دولتی استفاده نمایید دولت دو سوم هزینه ها را پوشش می دهد و شما ملزم خواهید بود سایر هزینه ها را پرداخت نمایید که به صورت زیر است:

برای مقطع لیسانس: 2770 یورو در سال

برای مقطع کارشناسی ارشد: 3770 یورو در سال

دانشجویان دکتری غیر اروپایی ملزم به پرداخت شهریه در دانشگاه های فرانسه نیستند.

 

هزینه اجاره خانه و هزینه خوابگاه دانشگاه در فرانسه

شهریه دانشگاه تمام شده است اما آیا برای زندگی به مکانی نیاز ندارید؟ ما سعی کردیم کم هزینه ترین گزینه ها را برای اقامت هایی که مناسب دانشجویان می باشد شناسایی کنیم.

مناطق روستایی فرانسه به همراه برخی دیگر از مناطق کم هزینه ترین هستند. Creuse در منطقه Nouvelle-Aquitaine یکی از ارزان ترین بخش ها در فرانسه از نظر املاک است و تراکم جمعیتی آن فقط Km2/22 است. بنابراین یافتن یک خانه در بیرون از شهر آسان است. شهرهایی مانند ورسای و مونپلیه نیز ارزان تر از سایر شهرهای فرانسه می باشند.

معمولا خوابگاه بهترین انتخاب برای زندگی دانشجویی است اما می توان به ساختمان های Crous نیز به عنوان دومین انتخاب فکر کرد. ساختمان Crous به ساختمان هایی گفته می شود که توسط مراکز منطقه ای فرانسه برای خدمات دانشجویی اداره می شود و قیمت بسیار پایینی دارند که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند. هزینه اجاره در این ساختمان ها معمولا به صورت زیر است:

پاریس: ماهانه 400 یورو

سایر شهرهای فرانسه: به طور متوسط 200 یورو

ساکنان واجد شرایط دریافت کمک از صندوق کمک خانواده فرانسه هستند و ساختمان ها در نزدیکی فضای دانشگاه ها قرار دارند و به معنای تعامل بیشتر با سایر دانشجویان می‌باشد.

مورد سوم که می توان برای زندگی دانشجویی مناسب باشد اقامتگاه هایی دانشجویی تحت مالکیت شرکت های خصوصی است که اگر نمی توانید از Crous اتاق بگیرید، این اقامتگاه ها بهترین گزینه هستند. قیمت ها بالاتر از Crous است اما مزایای بیشتری از قبیل اتاق مبله، سالن بدنسازی، اینترنت و امکانات لباسشویی و غیره دارند.

شیوه دیگری که میتوان خانه مناسبی برای زندگی پیدا کرد، یافتن آپارتمان های مشترک است. در این شیوه هم خانه ای ها هزینه های اجاره و سایر خدمات را تقسیم می کنند که نه تنها در هزینه ها صرفه جویی می شود بلکه دوستان جدیدی نیز میتوان یافت. وب سایت هایی است که به دانشجویان کمک می کند تا آپارتمان های مشترک را پیدا کنند از جمله: Appartager, Roomlala.

همچنین یکی دیگر از روش هایی که دانشجویان خارجی برای زندگی در فرانسه انتخاب می کنند زندگی با یک خانواده یا ساکن سالخورده است. اگر به دنبال تمرین زبان فرانسوی و آشنایی بیشتر با فرهنگ فرانسوی هستید و دوست دارید در فضای خانه زندگی کنید و یا میخواهید شرایط جدیدی را تجربه کنید می توانید برای زندگی با خانواده فرانسوی یا یک فرده سالخورده درخواست دهید. این روش برای طولانی مدت در فرانسه وجود داشته است و برای دانشجویانی که به دنبال صرفه جویی در هزینه هستند یکی از کاربردی ترین روش های زندگی در فرانسه است. برخی از خانواده ها حتی اقامت رایگان را ارائه می دهند یا هزینه اجاره را برای مراقبت از کودکان مانند کمک به تکالیف فرزندانشان، درس زبان و غیره در نظر میگیرند.

 

مدارک مورد نیاز برای اجاره آپارتمان در فرانسه

برای اجاره آپارتمان به عنوان دانشجو به مدارک زیر نیاز دارید:

 

مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب بانکی در فرانسه

 

هزینه غذا، آب و برق و بیمه درمانی و حمل و نقل در کشور فرانسه

از قسمت شهریه دانشگاه و مسکن که بگذریم به قسمت جذاب ماجرا و هزینه های روزمره و نیازهای زندگی می‌رسیم. ممکن است قبلا هم شنیده باشید که هزینه خورد و خوراک در فرانسه ارزان نیست. در زیر سعی کردیم هزینه ها را تقریبا دسته بندی کنیم:

اجاره ماهیانه: 400 تا 1200 یورو

مواد غذایی: 400 یورو ماهانه

برق ماهانه: 40 یورو

گاز برای گرمایش و اجاق گاز: 48 یورو در ماه

اینترنت ماهانه: 30 یورو

حمل و نقل: 145 یورو در ماه

برنامه تلفن همراه: 16 یورو در ماه

خرید منظم قهوه، باگت، کروسان: 67 یورو در ماه

بلیط فیلم: 16 یورو

بیمه درمانی (فقط بیمارستان): 24 یورو ماهانه

غذای ارزان رستوران 14 یورو ماهانه

باشگاه بدنسازی: 35 یورو در ماه

آب(بطری 0.33 لیتری) 1.67 یورو

تخم مرغ: 12 عدد 3 یورو

پنیر محلی 1 کیلوگرم 15 یورو

مرغ: 1 کیلوگرم 10 یورو

 

هزینه های درمانی در کشور فرانسه

متوسط هزینه بیمه درمانی 40 یورو

مشاوره عمومی: 7 یورو

مشاوره تخصصی: 8 یورو

روانپزشک: 11 یورو

تمیز کردن دندان ها و دندان پزشک از 5 یورو تا 50 یورو

داروهای مختلف معمولا 1 الی 5 یورو قیمت دارند.

توجه نماییند که قیمت خدمات درمانی ناشی از نوع بیمه درمانی است و قیمت هایی که ما در بالا درج کرده ایم با بیمه درمانی می باشد و هر کدام از موارد بالا بدون بیمه درمانی تا 70 درصد گرانتر هستند.

در فرانسه، پزشک باید تایید کند که به خدمات امبولانس نیاز دارید در غیر این صورت در صورت استفاده از آمبولانس هزینه حمل و نقل را باید بپردازید. طبق قانون فرانسه هر فرد در شرایط اضطراری ملزم به مراقبت است بدون توجه به توانایی پرداخت هزینه های آن.

هزینه پوشاک هم در کمترین حالت به 50 یورو در ماه می‌رسد که در صورت اقامت طولانی مدت در فرانسه باید به آن توجه نمود. همچنین در صورتی که تمایل به کار در این کشور را داشته باشید باید به هزینه مالیات به عنوان یک دانشجوی شاغل نیز توجه نمایید.

 

تحصیل در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

بسیاری از دانشجویان برای مستقل بودن و همینطور تامین هزینه های زندگی سعی می کنند در کنار تحصیل شغلی هم داشته باشند. کار دانشجویی در فرانسه می تواند یک تجربه خاص باشد که هم می تواند به تامین قسمتی از هزینه ها کمک کند و هم کمک شایانی به تقویت زبان نماید.

هر دانشجوی خارجی در فرانسه اجازه داشتن کار پاره وقت حین تحصیل را دارد و این قانون برای تمام دانشجویان بدون استثنا اعمال می شود. دانشجویان غیر اروپایی که مجوز اقامت دانشجویی دارند می توانند از داشتن کاره پاره وقت بهره مند شوند.

انتخاب کار مناسب در فرانسه بر عهده خودتان است اما باید به ساعت کاری معین شده با مقطع تحصیلی که در آن تحصیل می کنید توجه نمایید. شغل شما نباید بر روند تحصیل شما تاثیر بگذارد و اخذ مدرک تحصیلی تان را به تعویق بیاندازد.

 

قوانین کار دانشجویی در فرانسه

 

انواع کار دانشجویی در فرانسه

معمولا دانشجویان برای شغل به سراغ کارهای پاره وقت می روند که نیازی به داشتن سابقه کار یا تحصیلات خاصی نمی باشد. به طور مثال: نگهداری از کودکان یا افراد سالخورده و یا کار در رستوران ها و فروشگاه ها و یا کارهای مبتدی کامپیوتری. برخی از دانشجویان مسلط به زبان انگلیسی نیز آموزش زبان را به عنوان کار پاره وقت خود برمی گزینند.

همچنین می توان کار پاره وقت را در محیط دانشگاه جستجو کرد. در این صورت می توان در کنار اساتید به کار تحقیقاتی پرداخت و یا شغلی همچون دستیاری اساتید را به عهده گرفت و همزمان با تحصیل به کار نیز مشغول بود. معمولا این روش برای دانشجویان علاقه مند به تحقیق و پروژه های پژوهشی انتخاب مناسبی می باشد.

درباره نویسنده پست : تحریریه آژانس شمیران گشت

آژانس مسافرتی شمیران گشت، ارایه دهنده انواع خدمات مسافرتی گردشگری و جهانگردی

| وبسایت

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان امتیازی داده نشده ! اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

همانطور که این پست را مفید دیدید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

کشورهای دیگر

کشور یونان به پایتختی شهر آتن در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور دارای دانشگاه های متعددی است که برخی از آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد. کشور یونان با آب و هوای مدیترانه ای مطلوب خود، غذاهای خوشمزه و هزینه های نسبتا پایین از مقاصد محبوب تحصیلی برای دانشجویان […]

کشور هلند (Netherlands) سرزمینی کم ‌ارتفاع و هموار با 17 میلیون جمعیت است. مهاجران و خارجی ها یک پنجم این جمعیت را شامل می شوند. این امر در شهر آمستردام به عنوان محل زندگی 150 ملیت متفاوت، بسیار بیشتر قابل مشاهده است. سرانه درآمدی و میزان افراد تحصیل کرده در این کشور بالا است. کشور […]

کشور لهستان به پایتختی ورشو در مرکز اروپا واقع شده است و در همسایگی کشورهای آلمان، جمهوری چک، روسیه، لیتوانی، اسلواکی، بلاروس و از طریق شمال و دریای بالتیک با فنلاند و سوئد، قرار دارد. این کشور دارای آثار تاریخی ارزشمندی است که همواره مورد تایید تاریخ نویسان بزرگ قرار گرفته است. جمعیت کشور لهستان […]

دسته :
برچسب ها : , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + چهارده =

تخفیف ویژه عید نوروز ، ظرفیت محدود02126355204

کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد | کپی رایت 2022