کشور مشهور فرانسه با دانشگاه های معروف و جهانی، آب و هوای متنوع، مرکز جهانی مد و پوشاک، آشپزی حرفه ای و پیشرفته، مرکزی برای تبادلات فرهنگی و هنری و… یک مقصد تحصیلی بسیار محبوب در میان دانشجویان و محصلین در سراسر دنیا است. از این رو ما در این مقاله به بررسی و تشریح کامل ویزای تحصیلی فرانسه، انواع آن، ویژگی ها و شرایط لازم و… می پردازیم تا علاقه مندان به تحصیل در این کشور جذاب تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در این رابطه به دست آورند.

زبان مورد استفاده در این کشور فرانسوی است و مردم آن چندان علاقه ای به انگلیسی صحبت کردن ندارند. افراد بسیاری در فرانسه به دین مسیحیت معتقد هستند.

معروف ترین و مهم ترین شهر کشور فرانسه، شهر پاریس است. این شهر نه تنها به عنوان پایتخت فرانسه بلکه به عنوان یک شهر مهم و بین المللی در سراسر دنیا شناخته می شود. بعد از پاریس شهرهای مارسی، لیون، استراسبورگ، مونت پلیه، بوردو،  تولوز، نیس، نانت، لیل و… در فرانسه به عنوان شهرهای محبوب و معروف برای مهاجرت تحصیلی شناخته شده اند.

درباره ویزای تحصیلی فرانسه

شهروندان کشورهای اروپایی برای تحصیل در فرانسه نیازی به دریافت ویزای تحصیلی این کشور ندارند. اما شهروندان کشورهای غیر اروپایی برای تحصیل در فرانسه باید ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشند تا بتوانند به تحصیل در هر یک از موسسات آموزشی واقع شده در کشور فرانسه بپردازند.

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

همانطورکه در بالا ذکر شده، شهروندان کشورهای غیر عضو در اتحادیه اروپا برای تحصیل در فرانسه ملزم به دریافت ویزای تحصیلی این کشور هستند. فرانسه سه نوع ویزای تحصیلی به متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می کند. در ادامه به معرفی این دو نوع ویزای تحصیلی می پردازیم.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت فرانسه

اگر شما خواستار تحصیل در یک دوره آموزشی کوتاه مدت تا 3 ماه در این کشور هستید، باید برای این نوع ویزای تحصیلی درخواست دهید. شما با دریافت این نوع ویزای تحصیلی قادر به کار در طول دوره آموزشی خود نخواهید بود.

ویزای تحصیلی بلند مدت فرانسه

به طور کلی تمام افرادی که خواهان تحصیل در دوره آموزشی برای بیشتر از 3 ماه در فرانسه هستند، باید برای دریافت ویزای تحصیلی بلند مدت این کشور درخواست دهند. کشور فرانسه دو نوع ویزای تحصیلی بلند مدت برای علاقه مندان عرضه می دارد.

ویزای تحصیلی بلند مدت موقتی فرانسه (VLS-T)

این نوع ویزای تحصیلی برای علاقه مندان تحصیل در یک دوره آموزشی 3 ماهه تا یک ساله عرضه می شود. در واقع شما با داشتن این نوع ویزای تحصیلی می توانید بدون آنکه برای ورود خود به این کشور منظر تاییدیه بمانید، وارد این کشور شوید. همچنین برای یک سال در این کشور اقامت داشته باشید. توجه داشته باشید که این نوع ویزا قابلیت تمدید ندارد. با طی شدن این یک سال شما باید فرانسه را ترک نمایید.

ویزای تحصیلی بلند مدت فرانسه به عنوان مجوز سکونت (VLS-TS)

متقاضیان تحصیل در دوره های آموزشی طولانی مدت مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور فرانسه باید برای دریافت این نوع ویزای تحصیلی درخواست دهند. این نوع ویزای تحصیلی تا یک سال اعتبار دارد. البته شما می توانید آن را تا زمان اتمام کامل دوره تحصیلی خود، سال به سال تمدید نمایید. توجه داشته باشید که در این روش شما باید در ابتدا تاییدیه لازم را دریافت کرده باشید تا بتوانید وارد فرانسه شوید.

با دریافت این نوع ویزای تحصیلی شما می توانید در طول دوره تحصیلی خود به کار پاره وقت نیز مشغول شوید و از این راه بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور گران قیمت را تامین نمایید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای اینکه شما بتوانید ویزای تحصیلی فرانسه را به دست آورید، باید از یک سری شرایط و ویژگی ها برخوردار باشید. در غیر این صورت با درخواست اخذ ویزای تحصیلی شما موافقت نخواهد شد.

شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور به شرح زیر است:

مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای تحصیلی فرانسه

قطعا برای اینکه شما بتوانید ویزای تحصیلی فرانسه را به دست آورید، باید یک سری از مدارک و فرم ها را آماده کرده و به سفارت این کشور ارائه دهید. این مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای تحصیلی فرانسه در زیر آورده شده اند:

روند اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

مانند هر کشور دیگری در اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه شما باید نامه پذیرش یا قبولی از یک موسسه آموزشی یا دانشگاه مستقر در فرانسه کسب نمایید. با کسب چنین نامه ای شما می توانید اقدامات مربوط به دریافت فرم درخواست ویزای تحصیلی و آماده سازی سایر مدارک را آغاز نمایید.

در واقع پس از کسب نامه قبولی یا پذیرش از یک موسسه آموزشی فرانسوی، شما می توانید به یکی از دو روش زیر برای ارائه درخواست ویزای تحصیلی اقدام نمایید:

از طریق کمپوس فرانسه Campus France

در این روش شما از طریق پورتال رسمی فرانسه  که به دانشجویان خارجی اختصاص دارد درخواست خود را ثبت می کنید. آدرس این پورتال iran.campusfrance.org می باشد. البته این پورتال تنها به دانشجویان خارجی از 33 کشور جهان خدمات ارائه می کند. خوشبختانه ایران هم در این لیست قرار دارد. شما با ثبت درخواست در این سایت یک شماره شناسایی دریافت می کنید. با تکمیل مدارک خود به سایت یا دفتر vfs global  واقع در میدان هروی، مراجعه کرده و روند اخذ ویزای خود را تکمیل نمایید.

از طریق کنسولگری فرانسه

دانشجویان خارجی که از شهروندان آن 33 کشور قید شده در سایت Campus France نمی باشند، می توانند از این طریق نسبت به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام نمایند. در این روش فرم درخواست ویزای تحصیلی به (Service de cooperation et daction culturelle (SCAC تحویل داده می شود.

در مرحله بعدی پس از ثبت درخواست ویزای تحصیلی به یکی از دو روش ذکر شده در بالا، شما باید تمامی مدارک و فرم های مورد نیاز را به سفارت فرانسه در تهران تحویل داده و مصاحبه شوید. پس از انجام کلیه مراحل بررسی و ارزیابی، نتیجه نهایی درخواست شما اعلام خواهد شد.

سفارت و کنسولگری فرانسه در ایران

همانطور که قید شد در مرحله پایانی پروسه درخواست ویزا، شما باید به سفارت فرانسه در تهران مراجعه نمایید. آدرس این سفارت به شرح زیر است:

تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 64-66

تلفن: 00982164094000

فکس: 92 و 00982164094093

هزینه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

پروسه دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در مراحل مختلف آن هزینه هایی را برای شما در بر خواهد داشت. این هزینه با توجه به نوع ویزای تحصیلی مورد نظر شما، نوع دانشگاه یا موسسه آموزشی، مقطع تحصیلی و نوع روش ثبت درخواست ویزا برای شما متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر شما درخواست ویزای تحصیلی برای خود را از طریق سایت campusfrance  انجام دهید، 50 یورو برای شما هزینه خواهد داشت. اما ثبت درخواست از طریق کنسولگری فرانسه 99 یورو هزینه دارد.

سوالات متداول درباره ویزای تحصیلی فرانسه

  1. آیا می توان پس از تمام شدن اعتبار ویزای تحصیلی خود و فارغ التحصیل شدن از فرانسه، باز هم در این کشور بمانیم؟

درباره نویسنده پست : تحریریه آژانس شمیران گشت

آژانس مسافرتی شمیران گشت، ارایه دهنده انواع خدمات مسافرتی گردشگری و جهانگردی

| وبسایت

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 19

تا الان امتیازی داده نشده ! اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

همانطور که این پست را مفید دیدید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

ویزاهای دیگر

تمام اتباع غیر استرالیایی که قصد ورود به خاک استرالیا را داشته باشند، باید ویزا دریافت کنند. این کشور با توجه به هدف افراد از ورود به استرالیا، انواع مختلفی از ویزاها را به متقاضیان خود ارائه می دهد. متقاضیانی که با هدف تحصیل به کشور استرالیا وارد می شوند، باید ویزای تحصیلی کشور استرالیا […]

هر ساله تعداد افراد خارجی که آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند، به طور افزاینده ای در حال افزایش است. اکثر دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در هر یک از مدارس، دانشگاه ها، کالج ها و… آلمان را داشته باشند، باید ویزای تحصیلی کشور آلمان را دریافت نمایند. البته اتباع برخی کشور ها […]

کشور ایتالیا با برخورداری از دانشگاه های قدیمی و معتبر، شهرت جهانی در زمینه مد و پوشاک، معماری غنی، آب و هوا مدیترانه ای، غذاهای مطلوب و لذیذ هر ساله متقاضیان تحصیلی بسیاری را به خود جذب می کند. برای تحصیل در کشور زیبا و اروپایی ایتالیا، شما نیاز به اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا […]

دسته : ,
برچسب ها : , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هفت =

تخفیف ویژه عید نوروز ، ظرفیت محدود02126355204

کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد | کپی رایت 2022