کشور آمریکا دارای بهترین و معتبر ترین دانشگاه های دنیا  با محیطی کاملا مولتی فرهنگی می باشد. این کشور پهناور که از ابر قدرت های اقتصادی دنیا است، هر ساله دانشجویان بسیاری را برای تحصیل به این کشور جذب می نماید. اگر شما هم رویای تحصیل در کشور آمریکا را در سر می پرورانید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. ما در این مقاله به بررسی کامل ویزای تحصیلی آمریکا و انواع آن پرداخته ایم.

ویزای تحصیلی

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

کشور آمریکا برای متقاضیان تحصیل در این کشور ویزاهای متفاوتی را در نظر  گرفته است. در واقع کلیه افرادی که خواهان گذراندن یک دوره تحصیلی طولانی تر از 3 ماه هستند، باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند. انواع ویزای تحصیلی آمریکا شامل ویزای تحصیلی  F، ویزای تحصیلی M و ویزای تحصیلی J می باشد. هر یک از این ویزاهای تحصیلی شرایط و امکانات مخصوص به خود را دارا هستند.

ویزای تحصیلی F آمریکا

این نوع ویزای تحصیلی برای تحصیل در تمام دوره های بیش تر از 3 ماه تعلق می گیرد. در واقع مهاجرانی که قصد دارند برای تحصیل در دانشگاه ها، تحصیل در دبیرستان ها، کالج ها، هنرستان های خصوصی، موسسات آموزش زبان یا… در یک دوره طولانی مدت، به این کشور نقل مکان نمایند، باید این نوع ویزای تحصیلی کشور آمریکا را دریافت کنند.

این نوع ویزای تحصیلی خود به دو دسته ویزای تحصیلی F1 و F2 تقسیم می شود.

ویزای تحصیلی F1

این نوع ویزای تحصیلی به عنوان معمول ترین ویزای تحصیلی آمریکا شناخته شده است. در واقع تمام متقاضیان تحصیل در دوره های آموزشی طولانی تر از 3 ماه در آمریکا می باید این نوع ویزای تحصیلی را اخذ نمایند. دارندگان ویزای تحصیلی F1 آمریکا دارای دو مزیت زیر هستند:

ویزای تحصیلی F2

همانطور که در بالا ذکر شد، دارندگان ویزای تحصیلی F1 آمریکا از امکان بردن همسر و فرزندان تحت سرپرستی خود به این کشور برخوردار هستند. در واقع ویزای تحصیلی F2 به همراهان دارنده ویزای تحصیلی F1 تعلق می گیرد. با اخذ این نوع ویزای تحصیلی همراهان فرد در حال تحصیل در آمریکا نیز می توانند به این کشور آمده و خود نیز به تحصیل مشغول شوند.

توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی F2 کاملا به ویزای تحصیلی F1 وابسته است. بنابراین در صورت ابطال ویزای تحصیلی F1، ویزای تحصیلی F2 نیز باطل خواهد شد. همچنین دارندگان ویزای تحصیلی F2 قادر به کار در طول تحصیل نیستند و فقط اجازه تحصیل در آمریکا را دارند.

 ویزای تحصیلی M آمریکا

این نوع ویزای تحصیلی به متقاضیان تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای و سایر موسسات غیر آکادمیک به غیر از موسسه های آموزش زبان تعلق می گیرد. دارندگان ویزای تحصیلی M آمریکا نیز از دو مزیت دارندگان ویزای تحصیلی F1 برخوردار می باشند. یعنی امکان داشتن کار پاره وقت در طول دوره تحصیلی و نیز امکان همراه داشتن همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را دارا می باشند.

ویزای تحصیلی  J1

این نوع ویزای تحصیلی به متقاضیان استفاده از فرصت های مطالعاتی، گذراندن دوره های کارآموزی، سفرهای تابستانه کاری یا درسی و… تعلق می گیرد. در واقع مدت اعتبار این ویزای تحصیلی با توجه به هدف مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. اما می توان گفت حداکثر طول مدت این نوع ویزا 2 سال است. این نوع ویزای تحصیلی مانند ویزای تحصیلی F1 می تواند درخواست ویزای تحصیلی برای همراهان خود یعنی همسر و فرزندان تحت سرپرستی ارائه دهد.

ویزای تحصیلی  J2

دارندگان ویزای تحصیلی  J1 می توانند برای بردن همسر و فرزندان تحت سرپرستی خود به کشور آمریکا این نوع ویزای تحصیلی را درخواست دهند.

ویزای تحصیلی آمریکا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا شما باید از شرایط تعیین شده توسط این کشور برخوردار باشید. این شرایط به شرح زیر می باشد:

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا

برای اینکه شما بتوانید ویزای تحصیلی کشور آمریکا را به دست بیاورید، باید تمامی مدارک و فرم های مورد نیاز را آماده کرده و در مراحل مختلف روند اخذ ویزا ارائه دهید. این مدارک مورد نیاز عبارتند از:

روند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا گرفتن نامه قبولی یا پذیرش از یک دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی آمریکایی است. در واقع با گرفتن پذیرش، آن دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی مورد نظر فرمی با عنوان I-20 برای شما ارسال می کند. پس از دریافت این فرم شما می توانید به صورت آنلاین فرم تقاضای ویزای تحصیلی آمریکا یعنی DS-160 را دریافت و تکمیل نمایید. شما باید کلیه شرایط و مدارک قید شده در فرم را مهیا سازید. سپس برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا شما باید نوع ویزای تحصیلی مورد نظر را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایید.

در مرحله بعدی کلیه مدارک و فرم های مربوط به آن نوع ویزای تحصیلی را آماده نمایید. بعد شما باید از یکی از سفارت های آمریکا مستقر در کشورهای همسایه وقت مصاحبه بگیرید. چرا که کشور آمریکا در ایران سفارت ندارد. در روز مصاحبه شما باید کلیه مدارک و فرم های مربوطه را به مصاحبه کننده تحویل داده و سوالات را پاسخ دهید. شما می توانید به هر دو زبان انگلیسی یا فارسی صحبت نمایید.

در آخر باید منتظر اعلام نتیجه نهایی از سوی سفارت آمریکایی که برای مصاحبه مراجعه کرده بودید بمانید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

همانطور که ذکر شد کشور آمریکا در ایران هیچ سفارتی ندارد. بنابراین شما برای مصاحبه باید به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه مراجعه نمایید. بخشی از هزینه های اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به همین موضوع برمی گردد. در واقع با توجه به کشوری که برای مصاحبه انتخاب می کنید، شما باید برای رفت و آمد، اقامت و… هزینه نمایید.

به غیر از این گونه هزینه ها، شما باید 350 دلار برای کارمزد SEVIS، همچنین 160 دلار برای فرم DS-160 و پروسه صدور ویزا پرداخت نمایید.

ویزای تحصیلی آمریکا

سفارت های آمریکا در کشورهای همسایه ایران

همانطور که گفتیم، آمریکا در ایران سفارتی ندارد. از این رو ایرانیانی که قصد مهاجرت یا حتی سفر به این کشور را دارند، باید برای اخذ هر یک از ویزاهای این کشور به یکی از کشور های دیگر سفر کنند و از طریق سفارت واقع شده در آن کشور در خواست خود را ارائه دهند. از این رو ما در این بخش، شما را با سفارت های این کشور، در کشور های همسایه ایران، آشنا خواهیم کرد.

سفارت آمریکا در استانبول ترکیه

آدرس: شهر استانبول، محله ایستینیه 34460 سرییر، شماره 75 سریر کدیسی، محله پولیگن

تلفن: 902123359000

سفارت آمریکا در آنکارا ترکیه

آدرس: شهر آنکارا، کاواکلیدر، بلوار 110 آتاتورک

تلفن: 90-312 455-5555+

آدرس ایمیل:webmaster_ankara@state.gov

سفارت آمریکا در امارات دبی

آدرس: شهر دبی، نبش خیابان السیف و خیابان شیخ خلیفه بن زاید

تلفن: 0097143094000

سفارت ابوظبی امارات

آدرس: ابوظبی، خیابان شماره 4،Sector  W59-02 ، جاده فرودگاه در ربدان، خیابان 29 ام، پلاک 38

تلفن: 0097124142200 و 0097124142333

سفارت ارمنستان

آدرس: شهر ایروان، ایروان 0082، خیابان آمریکایی 1

تلفن: 0037410464700

فکس: 0037410464742

سفارت آمریکا در تفلیس گرجستان

آدرس: شهر تفلیس گرجستان، شماره 0131، دیدی دیقمی تغلیس، خیابان 29 دوستی گرجستانی-آمریکایی

تلفن: 995322277000

فکس: 995322532310

سوالات متداول درباره اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و پذیرش تحصیلی در آمریکا

  1. معمولا پروسه صدور ویزای تحصیلی آمریکا چه مدت طول می کشد؟
  1. آیا امکان تمدید ویزای تحصیلی این کشور وجود دارد؟
  1. آیا با اخذ ویزای تحصیلی این کشور می توان اقامت دائم آمریکا را به دست آورد؟

اگر سوالی در خصوص مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا دارید، می توانید با مجموعه Go Apply Uni تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

درباره نویسنده پست : تحریریه آژانس شمیران گشت

آژانس مسافرتی شمیران گشت، ارایه دهنده انواع خدمات مسافرتی گردشگری و جهانگردی

| وبسایت

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان امتیازی داده نشده ! اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

همانطور که این پست را مفید دیدید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

ویزاهای دیگر

تمام اتباع غیر استرالیایی که قصد ورود به خاک استرالیا را داشته باشند، باید ویزا دریافت کنند. این کشور با توجه به هدف افراد از ورود به استرالیا، انواع مختلفی از ویزاها را به متقاضیان خود ارائه می دهد. متقاضیانی که با هدف تحصیل به کشور استرالیا وارد می شوند، باید ویزای تحصیلی کشور استرالیا […]

هر ساله تعداد افراد خارجی که آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند، به طور افزاینده ای در حال افزایش است. اکثر دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در هر یک از مدارس، دانشگاه ها، کالج ها و… آلمان را داشته باشند، باید ویزای تحصیلی کشور آلمان را دریافت نمایند. البته اتباع برخی کشور ها […]

کشور ایتالیا با برخورداری از دانشگاه های قدیمی و معتبر، شهرت جهانی در زمینه مد و پوشاک، معماری غنی، آب و هوا مدیترانه ای، غذاهای مطلوب و لذیذ هر ساله متقاضیان تحصیلی بسیاری را به خود جذب می کند. برای تحصیل در کشور زیبا و اروپایی ایتالیا، شما نیاز به اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا […]

دسته : ,
برچسب ها : , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هفده =

تخفیف ویژه عید نوروز ، ظرفیت محدود02126355204

کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد | کپی رایت 2022