قرن ها است که گنجینه های تاریخی و غذاهای باشکوه ایتالیا به همراه سطح بالا کیفی زندگی در این کشور، مهاجران بسیاری را به سمت ایتالیا جذب می کند. بخش قابل توجهی از این مهاجران، متقاضیانی هستند که به عنوان دانشجوی بین المللی به کشور ایتالیا مهاجرت کرده اند. اگر هنوز اقدامی نسبت به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نکرده اید اما قصد دارید برای تحصیل در ایتالیا به این کشور مهاجرت کنید، به شما توصیه می کنیم این مقاله از مجموعه Go apply uni را از دست ندهید. ما در این مقاله سیر تا پیاز تحصیل در کشور ایتالیا و شرایط زندگی دانشجویی در این کشور را با شما در میان خواهیم گذاشت.

آنچه باید دانشجویان در مورد ایتالیا بدانند

ایتالیا کشوری است که مردم جهان آن را به عنوان کشوری با پیشینه فرهنگی بالا می شناسند و از آن به عنوان مهد مد و فشن اروپا یاد می کنند. در دهه های اخیر، کشور ایتالیا نقش بسیار مهمی را در تغییرات آموزشی ایفا کرده. این کشور یکی از چهار کشوری است که منطقه آموزش عالی اروپا را ایجاد کرده. به عبارتی ایتالیا نقش بسیار مهمی در امضای بیانیه سوربن سال 1998 داشته است.

به طور کلی ایتالیا یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است و طبق آخرین آمار به دست آمده بیش از 32000 دانشجوی بین المللی در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند. چرا که از سیستم آموزشی عالی و با کیفیتی برخوردار است. همچنین هزینه تحصیل در ایتالیا به نسبت هزینه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی، بسیار مقرون به صرفه است.

برخی از اولین دانشگاه های اروپا که در دوران قرون وسطی و رنسانس تاسیس شده اند، در این کشور قرار دارند. ایتالیا محل تاسیس قدیمی ترین دانشگاه فرهنگ غرب (دانشگاه بولونیا) است.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

به طور کلی می توان گفت تحصیل در ایتالیا باعث می شود، با دانشجویان کوشا و اساتید برجسته جهان، روبه رو شوید. همچنین از زندگی در فرهنگی بسیار متنوع و تحصیل در دانشگاهی با معماری فوق العاده، لذت ببرید.

ایتالیا از دانشگاه های بسیار خوبی برخوردار است و برجسته ترین و بزرگ ترین دانشگاه های ایتالیایی اکثرا در شهرهای بزرگ این کشور واقع شده اند.

شما می توانید در ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیا تحصیل کنید. اما این به معنی این نیست که مسلط بودن به زبان انگلیسی برای گذراندن تحصیل و زندگیتان در ایتالیا کافی است. شما برای اینکه بتوانید زندگی خوبی را در ایتالیا داشته باشید، دوستانی را پیدا کنید که با آن ها رفت و آمد کنید، حتی در کاری نیمه وقت به عنوان کار دانشجویی مشغول شوید، لازم است که به زبان ایتالیایی نیز مسلط باشید. چرا که در ایتالیا همه به زبان انگلیسی مسلط نیستند.

شما برای تحصیل در ایتالیا می توانید هر رشته ای را انتخاب کنید. با این وجود شاید بد نباشد که محبوب ترین رشته های دانشگاه های ایتالیا را بشناسید.

محبوب ترین رشته های تحصیلی در ایتالیا:

چرا در ایتالیا تحصیل کنیم؟

برای اینکه به واسطه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مهاجرت کنید و در آنجا مشغول به تحصیل شوید، دلایل بسیاری وجود دارد:

“اگر مایل به تحصیل در ایتالیا هستید می توانید از مشاوره های مجموعه Go apply uni استفاده فرمایید. کارشناسان ما می توانند از ابتدا تا انتها روند مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شما را همراهی کنند.”

تحصیل در ایتالیا

شرایط زندگی دانشجویی در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یک کشور مهاجر پذیر، مردم خون گرمی دارد که از مهاجران به خوبی استقبال می کنند. از این رو با مهاجرت به ایتالیا سریعا می توانید دوستان جدیدی پیدا کنید. البته این در صورتی است که تسلط کافی به زبان ایتالیایی داشته باشید. چرا که در کشور ایتالیا، زبان انگلیسی تنها در دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و خارج از محدوده دانشگاه واقعا امکان برقراری ارتباط با افراد مختلف به زبان انگلیسی، بسیار محدود است.

دانشجویانی که در ایتالیا زندگی می کنند، به واسطه جو فرهنگی و اجتماعی حاکم در این کشور، در فعالیت های فرهنگی متنوعی مشارکت می کنند. جشنواره های محلی، رویداد های مهم بین المللی ورزشی و… از مهم ترین فعالیت های فرهنگی هستند که دانشجویان ایتالیایی در آن شرکت می کنند.

به عنوان یک نوجوان یا جوان بهتر است بدانید زندگی شبانه در ایتالیا پر از شور و هیجان است. به ویژه اگر در شهرهای ایتالیایی زندگی کنید، بیشتر شاهد این موضوع خواهید بود.

تهیه مسکن برای زندگی دانشجویی در ایتالیا

برای دانشجویان بین المللی، پیدا کردن مسکن برای زندگی در ایتالیا می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. دولت ایتالیا انواع مختلفی از اقامتگاه را در اختیار دانشجویان بین المللی می گذارد که در این بخش از مقاله مهم ترین آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

اقامتگاه های دانشجویی که موسسات آموزشی در اختیار دانشجویان ایتالیایی می گذارند

برخی از دانشگاه های ایتالیا این امکان را به شما می دهند که از خوابگاه ها یا مسکن های دانشجویی استفاده کنید. در حال حاضر دانشگاه هایی که این امکان را به دانشجویان می دهند کم هستند و شما برای کسب اطلاع در این زمینه حتما باید از طریق دانشگاه اقدام نمایید.

مسکن دانشجویی مشترک در ایتالیا

بسیاری از دانشجویانی که ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، تصمیم می گیرند که آپارتمانی را با سایر دانشجویان اجاره کنند. این نوع اقامتگاه به طور کلی برای دانشجویان بین المللی ایتالیا ارزان است.

بسیاری از دانشگاه های ایتالیایی خدماتی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که به آن ها کمک می کند سایر دانشجویان متقاضی برای مسکن مشترک را پیدا کنند یا مسکن هایی که امکان اجاره آن ها توسط چند دانشجو وجود دارد را پیدا نمایند.

مسکن خصوصی در ایتالیا

اکثر دانشجویان بین المللی که استقلال در محل اقامتشان برایشان اهمیت بالایی دارد، به تنهایی مسکنی را برای خود اجاره می کنند. این نوع اقامتگاه گران ترین نوع محل اقامتی است که یک دانشجوی بین المللی در ایتالیا می تواند داشته باشد.

برای اجاره مسکن خصوصی به تنهایی، لازم است که توانایی خود از لحاظ مالی را در نظر بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای اجاره آپارتمان دانشجویی در ایتالیا

در حال حاضر 5 نوع قرار داد اجاره آپارتمان در ایتالیا وجود دارد که شما برای اخذ هر یک باید مدارک زیر را ارائه دهید:

جا دارد در اینجا متذکر شویم که صاحبخانه های ایتالیایی چندان نسبت به مستجران مهاجر خوشبین نیستند. از این رو لازم است که مدارکی را ارائه دهید که خوش قولی شما در پرداخت اجاره، توانایی پرداخت اجاره خانه و… را به خوبی اثبات کند.

تحصیل در ایتالیا

هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا

ایتالیا یک مقصد تحصیلی مقرون به صرفه در اروپا است. در کل اگر بخواهید به عنوان یک دانشجو در ایتالیا زندگی کنید، در ماه به 700 تا 1000 یورو نیاز دارد.

اگر شهرهایی چون رم، میلان و… را که از جمله شهرهای بزرگ ایتالیا محسوب می شوند، برای تحصیل انتخاب کنید، باید این انتظار را داشته باشید که هزینه بیشتری را به نسبت دانشجویانی که شهرهای کوچک تری را برای تحصیل و زندگی انتخاب کرده اند، بپردازید.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در برخی از شهرهای ایتالیا به شرح زیر است:

اگر می خواهید بدانید این هزینه به چه چیزهایی اختصاص دارد، در ادامه با ما همراه باشید.

هزینه شهریه دانشگاه در ایتالیا

با مهاجرت تحصیلی در ایتالیا می توانید در دانشگاه های دولتی یا خصوصی این کشور تحصیل کنید.

اگر بخواهیم هزینه شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا را با دیگر دانشگاه های دولتی کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، می توانیم بگوییم شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا ارزان است. شما برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالی به حدود 1000 یورو در هر سال تحصیلی نیاز دارید. البته این هزینه ممکن است در دانشگاه های شناخته شده و معتبر، کمی بالاتر باشد.

جالب است بدانید برخی از دانشگاه های ایتالیا هزینه شهریه را با توجه به وضعیت مالی خانواده دانشجو، دریافت می کنند. به طور مثال دانشگاه تورگاتا ایتالیا که در شهر رم واقع شده یکی از دانشگاه های ایتالیایی است که شهریه آن با توجه به وضع مالی خانواده دانشجو تعیین می شود. حداقل شهریه این دانشگاه ایتالیایی 150 یورو و حداکثر 5000 یورو در هر سال تحصیلی است.

در خصوص هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا، باید گفت هزینه تحصیل در این دانشگاه ها می تواند 900 تا 4000 یورو در هر سال تحصیلی باشد. البته این در صورتی است که شما شرایط دریافت بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی را داشته باشید. در غیر این صورت باید انتظار داشته باشید که شهریه دانشگاهتان در هر سال تحصیلی بین 6000 تا 20000 یورو باشد.

هزینه محل اقامت در ایتالیا

دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که هزینه اقامت در ایتالیا برایشان بین 300 تا 600 یورو هزینه داشته باشد. البته این هزینه با توجه به نوع اقامت، محل زندگی و… متفاوت است.

هزینه محل اقامت در ایتالیا با توجه به نوع اقامتگاه:

هزینه مواد غذایی و خوراک

اگر بخواهید مواد غذایی خود را از سوپر مارکت های محلی ایتالیایی خریداری کنید، می توانید انتظار داشته باشید که هر ماه 150 تا 200 یورو برای مواد غذایی بپردازید. البته اگر قصد داشته باشید غذای خود را از رستوران ها تهیه کنید، این هزینه متفاوت است.

هزینه حمل و نقل در ایتالیا

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، برای رفتن به هر جا، راحت ترین کاری است که می توانید انجام دهید. هزینه حمل و نقل برای شما با توجه به اینکه در کدام شهر زندگی می کنید متفاوت است. با این حال هزینه حمل و نقل دانشجویان در ایتالیا را می توان بین 25 تا 45 یورو در ماه، در نظر گرفتن.

البته این هزینه در رابطه با استفاده از وسایل حمل و نقل بین شهری کمی متفاوت است. هزینه بلیط وسایل نقلیه عمومی بین شهری از 20 یورو شروع می شود. اما اگر زودتر بلیط خود را رزرو کنید، می توانید تا 70 درصد تخفیف بگیرید.

هزینه های جاری در ایتالیا

هزینه استفاده از خدمات برق، آب و… در گروه هزینه های جاری قرار می گیرند. شما می توانید هزینه مربوط به این خدمات در ایتالیا را بین 90 تا 260 یورو در ماه در نظر بگیرید.

از دیگر هزینه های جاری ماه می توان به هزینه تلفن، اینترنت، سرگرمی، کتاب و … اشاره کرد که هزینه های هر یک به شرح زیر است:

تحصیل در ایتالیا

کار دانشجویی در ایتالیا

دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند که علاوه بر تحصیل به کار در ایتالیا نیز مشغول شوند. به عنوان یک دانشجوی خارجی در ایتالیا، می توانید با مشغول شدن به یک کاره پاره وقت، بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

البته در نظر داشته باشید که ویزای تحصیلی محدودیت های کاری را برای دانشجویان ایجاد می کند و برای دولت ایتالیا اهمیت زیادی دارد که دانشجویان بین المللی به قوانین کار دانشجویی در ایتالیا پایبند باشند.

قوانین کار دانشجویی در ایتالیا

انواع کار دانشجویی در ایتالیا

برای دانشجویان بین المللی کارهای پاره وقت بسیاری در ایتالیا وجود دارد. به طور مثال دانشجویان می توانند به طور پاره وقت در رستوران ها، سوپر مارکت ها، انبارها و… مشغول به کار شوند یا به صورت دورکاری کارهایی نظیر طراحی وب، بازاریابی دیجیتال و… انجام دهند.

علاوه بر کار پاره وقت، دانشجویان بین المللی می توانند در برنامه های کارآموزی نیز شرکت کنند. البته اگر به کارآموزی مشغول شوید نمی توانید انتظار درآمد را داشته باشید اما می توانید انتظار داشته باشید که بعد از فارغ التحصیلی شغل بسیار خوبی داشته باشید.

همچنین در صورتی که تسلط بالایی در زبان انگلیسی داشته باشید می توانید، به عنوان معلم به تدریس زبان انگلیسی بپردازید. درآمد این شغل در ایتالیا به طور میانگین برابر با 30 یورو در ساعت است.

ویزای تحصیلی

سوالات متداول در مورد تحصیل در ایتالیا

 

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیایی، آیا باید در آزمون های زبان انگلیسی شرکت کنیم؟

اگر برنامه تحصیلی که انتخاب کرده اید، به زبان انگلیسی برگذار می شود، بله. برای شرکت در برنامه های درسی انگلیسی زبان یا ایتالیایی زبان دانشگاه های این کشور، لازم است که در آزمون های زبان شرکت کنید.

آیا برای تحصیل در ایتالیا می توان از بورسیه تحصیلی استفاده کرد؟

بله، شما در هر مقطعی که باشید می توانید از دانشگاه های ایتالیا بورسیه تحصیلی دریافت کنید. مبلغ بورسیه با توجه به رشته، دانشگاه، مقطع تحصیلی و… متفاوت است. به طور کلی می توان گفت دانشگاه هایی مانند دانشگاه یوکونی، دانشگاه پادووا، دانشگاه بولونیا و… بورسیه تحصیلی بین 5000 تا 12000 یورو در سال ارائه می دهند.

دانشجویان چطور می توانند در ایتالیا کار پیدا کنند؟

دانشجویان از طریق راه های بسیاری می توانند کار پیدا کنند. ساده ترین کار این است که از طریق دانشجو شغلی پیدا کنند. جدای از آن می توانند از وب سایت های کاریابی، شبکه های مجازی و… فرصت های شغلی بسیاری را پیدا کنند که به دنبال کارمند نیمه وقت می گردند.

درباره نویسنده پست : تحریریه آژانس شمیران گشت

آژانس مسافرتی شمیران گشت، ارایه دهنده انواع خدمات مسافرتی گردشگری و جهانگردی

| وبسایت

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی داده نشده ! اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

همانطور که این پست را مفید دیدید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

کشورهای دیگر

کشور یونان به پایتختی شهر آتن در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور دارای دانشگاه های متعددی است که برخی از آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد. کشور یونان با آب و هوای مدیترانه ای مطلوب خود، غذاهای خوشمزه و هزینه های نسبتا پایین از مقاصد محبوب تحصیلی برای دانشجویان […]

کشور هلند (Netherlands) سرزمینی کم ‌ارتفاع و هموار با 17 میلیون جمعیت است. مهاجران و خارجی ها یک پنجم این جمعیت را شامل می شوند. این امر در شهر آمستردام به عنوان محل زندگی 150 ملیت متفاوت، بسیار بیشتر قابل مشاهده است. سرانه درآمدی و میزان افراد تحصیل کرده در این کشور بالا است. کشور […]

کشور لهستان به پایتختی ورشو در مرکز اروپا واقع شده است و در همسایگی کشورهای آلمان، جمهوری چک، روسیه، لیتوانی، اسلواکی، بلاروس و از طریق شمال و دریای بالتیک با فنلاند و سوئد، قرار دارد. این کشور دارای آثار تاریخی ارزشمندی است که همواره مورد تایید تاریخ نویسان بزرگ قرار گرفته است. جمعیت کشور لهستان […]

دسته :
برچسب ها : , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سیزده =

تخفیف ویژه عید نوروز ، ظرفیت محدود02126355204

کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد | کپی رایت 2022