همه چیز در مورد تحصیل در آلمان و زندگی دانشجویی در کشور آلمان

برای دانشجویان ایرانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند، آلمان می تواند یک کشور ایده آل محسوب شود. چرا که این کشور دارای سیستم آموزشی فوق العاده با شهرت جهانی است. در نتیجه مهاجرت تحصیلی به آلمان این امکان را برای شما فراهم می کند که در یک دانشگاه عالی تحصیل کنید و همچنین از زندگی با کیفیت بالا برخوردار شوید. ما در این مقاله از وب سایت go apply uni، قصد داریم شما را با شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان، تحصیل در این کشور و شرایط زندگی دانشجویان در آلمان آشنا کنیم. پس اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان هستید، این مقاله را از دست ندهید.

کشور آلمان برای دانشجویان چگونه است؟

آلمان یک کشور اروپایی است که آلمانی ها از آن به عنوان کشور شاعران و اندیشمندان یاد می کنند. در حال حاضر این کشور، یکی از مقاصد محبوب تحصیلی جهان محسوب می شود. چرا که هزینه تحصیل در آلمان به نسبت هزینه تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر است، پایین است. علاوه بر آن، این کشور از شهرهای دانشجویی شیک و بروزی برخوردار می باشد.

در این کشور حدود 400 موسسه آموزشی و دانشگاه عالی وجود دارد که بیشتر آن ها از جمله دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ- ماکسیمیلیان، دانشگاه کارلز هایدلبرگ، موسسه فنی کارلسروهه و… دارای شهرت جهانی هستند. در هر یک از این موسسه ها و دانشگاه های آلمانی، برنامه های تحصیلی بسیاری ارائه می شود که تعداد قابل توجهی از آن ها به زبان انگلیسی برگزار می شود. از این رو امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی در این کشور، وجود دارد.

تحصیل در آلمان

10 دلیل مهم برای تحصیل در کشور آلمان

دلایل بسیاری برای مهاجرت به آلمان و ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد. با این وجود 10 دلیل است که دانشجویان بین المللی بیشتر به واسطه آن ها به این کشور مهاجرت می کنند. این 10 دلیل مهم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارتند از:

  1. امکان تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه بسیار کم
  2. تحصیل در سیستم آموزشی جهانی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است
  3. امکان تحصیل در 100 ها برنامه تحصیلی متنوع
  4. فرصت انجام تحقیقات علمی با بهره مندی از آزمایشگاه ها و تجهیزات بروز
  5. معاشرت با افرادی که فرهنگ های متنوعی دارند
  6. امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی
  7. بهره مندی از فرصت های شغلی بی شمار برای کار در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
  8. هزینه های مقرون به صرفه و پایین برای زندگی
  9. زندگی در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان
  10. دسترسی به شبکه های ارتباطی گسترده بین المللی

چطور می توان به تحصیل در آلمان پرداخت؟

در نظر گرفتن اینکه قصد تحصیل در چه مقطعی را دارید، برای پاسخ به این سوال بسیار مهم است. از آنجا که اکثر دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی به آلمان مهاجرت می کنند، ما تصمیم گرفتیم در این بخش از مقاله راهنمای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی را با شما به اشتراک بگذاریم.

“برای کسب اطلاعات در خصوص شرایط دقیق اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمانی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت، با مشاوران و کارشناسان ما، تماس حاصل فرمایید.”

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

دانشگاه های دولتی آلمان برای تحصیل دانشجویان بین المللی در آلمان

دانشجویان بین المللی با اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان، می توانند به تحصیل رایگان در آلمان مشغول شوند یا برای تحصیل در آلمان هزینه بسیار کمی را بپردازند. از این رو در این بخش قصد داریم شما را با برخی از بزگ ترین دانشگاه های دولتی آلمان آشنا کنیم.

نام برخی از دانشگاه های دولتی آلمان

تحصیل در آلمان

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

در آلمان، مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از هر دانشگاه با دانشگاه دیگر، متفاوت است. اما معمولا برای اخذ پذیرش از تمامی دانشگاه های آلمان، لازم است که مدارک زیر را ارائه دهید:

شرایط زندگی در آلمان برای دانشجویان

بدون شک زندگی در آلمان برای بسیاری از دانشجویان شیرین و هیجان انگیز است. زمانی که به عنوان یک دانشجو بین المللی به کشور آلمان وارد می شوید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که محل اقامت خود را در دفتر ثبت نزدیک محل زندگی خود، ثبت نمایید. همچنین در یکی از بانک ها که امکان باز کردن حساب دانشجویی در آن وجود دارد، حساب باز کنید. بعد از انجام این کارها می توانید به سادگی به زندگی و تحصیل در آلمان بپردازید.

در آلمان، دانشجویان می توانند در کنار تحصیل، کار کنند. البته کار کردن دانشجویان در این کشور با محدودیت هایی روبه رو است. یکی از مهم ترین آن ها این است که دانشجویان نمی توانند در حین تحصیل، به کار در یک شغل تمام وقت مشغول شوند. به عبارتی تنها می توانند به شغلی پاره وقت، برای تامین بخشی از مخارج زندگی خود، مشغول شوند.

یکی از مزایای ویژه ای که دانشجویان بین المللی با تحصیل در کشور آلمان می توانند از آن بهره مند شوند، خدماتی است که کمیته دانشجویی بین المللی در اختیار آن ها می گذارد. زمانی که به آلمان تحت عنوان یک دانشجو بین المللی مهاجرت می کنید، هر زمان که احساس کردید به کمک نیاز دارید، می توانید از خدمات مشاوره، کمک های مالی و… که کمیته دانشجویی بین المللی دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید، در اختیارتان می گذارد، استفاده نمایید.

تحصیل در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه های زندی در آلمان برای هر فردی به ویژه دانشجویان، کاملا معقول و مقرون به صرفه است.

طبق آخرین اطلاعات به دست آمده و آمارهای گردآوری شده، هر فرد برای تامین هزینه های زندگی خود در آلمان در سال 2021 به طور میانگین به 861 یورو در ماه و 10332 یورو در سال، نیاز دارد.

برای دانشجویان بزرگ ترین و مهم ترین هزینه های زندگی در آلمان عبارت است از:

ما در ادامه این مقاله شما را با جزئیاتی که لازم است در مورد هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بدانید، آشنا خواهیم کرد.

شهریه دانشگاه در آلمان

تحصیل در آلمان برای اکثر دانشجویان رایگان است اما دانشجویان بین المللی در برخی از دانشگاه های آلمان باید هزینه ای را بابت شهریه بپردازند. این هزینه در واقع به خاطر استفاده از خدمات خاص دانشگاه نظیر بلیط حمل و نقل اتوبوس، امکانات ورزشی، سالن غذاخوری و… دریافت می شود.

هزینه خوراک و غذا در آلمان

هزینه خوراک و غذا در آلمان، اگر خودتان آشپری کنید، برایتان مناسب است.

می توانید برخی از مهم ترین هزینه های مربوط به خوراکی و غذا در آلمان را در جدول زیر مشاهده فرمایید:

نام قیمت
یک وعده غذایی در یک رستوران متوسط (برای دو نفر) 45 یورو
یک بطری آب 0/33 لیتری 1/77 یورو
یک بطری نوشابه 2/17 یورو
یک کاپوچینو 2/64 یورو
نان سفید (500 گرم) 1/24 یورو
شیر (1 لیتر) 0/71 یورو
12 عدد تخم مرغ 1/64 یورو
1 کیلو برنج سفید 2/03 یورو
1 کیلو سیب زمینی 1/06 یورو
1 کیلو پیاز 1/09 یورو
1 کیلو گوجه فرنگی 2/62 یورو
1 کیلو مرغ 7/53 یورو
1 کیلو گوشت گاو 11/65 یورو
1 کیلو سیب 2/22 یورو
1 کیلو پرتقال 2/29 یورو

هزینه حمل و نقل در آلمان

دانشجویان دائما در حال حرکت هستند. از این رو باید در انتخاب نوع وسیله حمل و نقلشان هوشمندانه رفتار کنند. در حال حاضر، دانشگاه ها هزینه بلیط اتوبوس دانشجویان را برای رفت و آمد به دانشگاه پرداخت می کنند. اما شما باید بدانید برای رفت و آمد به مکان های دیگر، چقدر باید هزینه بپردازید.

نام قیمت
بلیط یک طرفه وسایل حمل و نقل عمومی محلی 2 یورو
بلیط ماهانه وسایل حمل و نقل عمومی محلی 70 یورو
هزینه تاکسی برای هر کیلومتر 1/25 یورو تا 2/50 یورو

 

هزینه قبوض برق، آب و… در آلمان

هزینه استفاده از خدمات برق، آب، سیستم گرمایشی و سرمایشی و…، به نسبت سال های گذشته، در سال 2021 افزایش داشته. هم اکنون به طور میانگین، برای یک آپارتمان 85 متری این هزینه برابر با 216 یورو در ماه می باشد.

هزینه سرگرمی، لباس و… در آلمان

این هزینه ها جز نیاز های اساسی نیستند اما شما باید خود را برای آن ها اماده نگه دارید. چرا که ممکن است به طور ناگهانی به یک جفت کفش، یک جفت لباس و… نیاز پیدا کنید یا مجبور باشید هزینه ای را بابت تفریح با دوستانتان بپردازید.

اجاره محل اقامت ( خانه ) در کشور آلمان

شهرهای واقع شده در جنوب آلمان مانند دو شهر بزرگ مونیخ و اشتوتگارت، از گران ترین منطقه های آلمان هستند. به عنوان مثال اجاره یک آپارتمان یک خوبه در شهر اشتوتگارت آلمان به طور متوسط نزدیک به 847 یورو در ماه است. این درحالی است که به طور متوسط با هزینه ای نزدیک به 560 یورو در ماه، می شود یک آپارتمان مشاهر را در شهرهای واقع شده در شمال آلمان، مانند شهر برمن، اجاره کرد. (به طور کلی اگر بخواهیم هزینه اجاره محل اقامت در شهر اشتوتگارت با شهر برمن آلمان را مقایسه کنیم، می توانیم بگوییم هزینه اجاره آپارتمان در برمن حداقل 30 درصد ارزان تر از هزینه اجاره اپارتمان در شهر اشتوتگارت است.)

هزینه اجاره در برلین که پایتخت آلمان است، چندان گران نیست و شما به طور میانگین با 795 یورو در ما می توانید یک آپارتمان یک خوابه در این شهر اجاره کنید.

در کل، یکی از مقرون ترین شهرهای آلمان برای زندگی دانشجویان، شهر لایپزیگ است که جز شهرهای اطراف برلین محسوب می شود.

شرایط کار در آلمان برای دانشجویان

اکثر دانشجویان بین المللی (بیش از 60 درصد آن ها) برای اینکه بتوانند هزینه های زندگی خود در آلمان را تامین کنند، به صورت پاره وقت در آلمان کار می کنند.

اگر شما نیز قصد دارید به عنوان یک دانشجوی بین المللی به کار در آلمان بپردازید، لازم است مقررات و قوانین حاکم بر نحوه کار دانشجویان در آلمان را بدانید.

طبق قوانین فعلی آلمان، هر دانشجوی بین المللی می تواند به اندازه 120 روز در سال کار کند. به این منظور فرد مورد نظر باید مجوز خاصی را نیز دریافت کند. در حال حاضر دو موسسه Ausländerbehörde و Agentur fur Arbeit، مجوز کار دانشجویان بین المللی در آلمان را صادر می کنند.

نکات مهمی که دانشجویان بین المللی در خصوص کار در آلمان باید بدانند

تحصیل در آلمان

بورسیه برای تحصیل در آلمان

کسب بورسیه تحصیلی یکی از بهترین راه های تامین هزینه تحصیل در کشور آلمان است. آلمان به عنوان کشوری که پذیرای تعداد زیادی دانشجوی بین المللی است، بورسیه های تحصیلی زیادی به دانشجویان ماهر و با استعداد اعطا می کند.

البته توجه داشته باشید که اخذ بورسیه تحصیلی چندان ساده نیست. به عبارتی برای دریافت آن باید تلاش زیادی داشته باشید.

برخی از موسسه هایی که بورسیه برای تحصیل در کشور آلمان اعطا می کنند:

ویزای تحصیلی

 

سوالات متداول در مورد تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی

 

دانشجویان بین المللی اجازه چند ساعت کار در روز در کشور آلمان را دارند؟

به طور کلی دانشجویان بین المللی مجاز به 20 ساعت کار در هر هفته هستند. به عبارتی، بدون در نظر گرفتن روزهای تعطیل، در هر روز 4 ساعت مجاز به کار می باشند.

آیا دانشجویان ایرانی می توانند به طور رایگان در آلمان تحصیل کنند؟

بله در حال حاضر به جز 2 ایالت، باقی ایالت های آلمان امکان تحصیل رایگان در آلمان را برای دانشجویان بین المللی ایجاد کرده اند. برای تحصیل در این دانشگاه ها تنها باید هزینه ثبت نام و هزینه دریافت خدمات خاص را بپردازید.

آیا تسلط به زبان آلمانی برای تحصیل در کشور آلمان، الزامی است؟

بله، فرقی ندارد که برنامه تحصیلی شما به زبان آلمانی برگذار شود یا به زبان انگلیسی، در هر صورت لازم است که به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. برای اینکه بتوانید از دانشگاه های آلمانی پذیرش بگیرید لازم است که به زبان آلمانی در سطح (حداقل) B2 مسلط باشید.

آیا با تحصیل در آلمان می توان تابعیت و اقامت این کشور را به دست آورد؟

بله در صورتی که تحصیلات خود را به اتمام برسانید و مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کنید، می توانید با مشغول شدن به شغلی تمام وقت در آلمان، اقامت این کشور را دریافت کنید. پس از چند سال، در صورت دارا بودن شرایط مورد نیاز، می توانید اقامت دائم و تابعیت آلمان را به دست آورید.

دانشجویان بین المللی پس از مهاجرت به آلمان، برای بهتر شدن تسلطشان به زبان آلمانی چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

بهترین کار برای اینکه بتوانید بعد از مهاجرت در مدت زمان کوتاهی تسلط خود را به زبان آلمانی افزایش دهید، این است که قبل از مهاجرت با شرکت در کلاس های زبان یا استفاده از روش های دیگری، تا حدودی به زبان آلمانی تسلط پیدا کنید.

در هر صورت بعد از مهاجرت می توانید با شرکت در برنامه های آموزش زبان آلمانی که توسط سفارت یا سایر موسسه های آموزشی نظیر موسسه زبان هامبورگ برگذار می شود، تسلط خود به زبان آلمانی را افزایش دهید.

علاوه بر این ها با معاشرت به زبان آلمانی با افراد جدید، مطالعه کتاب هایی که به این زبان نوشته شده اند، دیدن فیلم و…. به شما کمک می کند سریعا تسلط خود به زبان آلمانی را افزایش دهید.

درباره نویسنده پست : تحریریه آژانس شمیران گشت

آژانس مسافرتی شمیران گشت، ارایه دهنده انواع خدمات مسافرتی گردشگری و جهانگردی

| وبسایت

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان امتیازی داده نشده ! اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

همانطور که این پست را مفید دیدید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

کشورهای دیگر

کشور یونان به پایتختی شهر آتن در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور دارای دانشگاه های متعددی است که برخی از آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد. کشور یونان با آب و هوای مدیترانه ای مطلوب خود، غذاهای خوشمزه و هزینه های نسبتا پایین از مقاصد محبوب تحصیلی برای دانشجویان […]

کشور هلند (Netherlands) سرزمینی کم ‌ارتفاع و هموار با 17 میلیون جمعیت است. مهاجران و خارجی ها یک پنجم این جمعیت را شامل می شوند. این امر در شهر آمستردام به عنوان محل زندگی 150 ملیت متفاوت، بسیار بیشتر قابل مشاهده است. سرانه درآمدی و میزان افراد تحصیل کرده در این کشور بالا است. کشور […]

کشور لهستان به پایتختی ورشو در مرکز اروپا واقع شده است و در همسایگی کشورهای آلمان، جمهوری چک، روسیه، لیتوانی، اسلواکی، بلاروس و از طریق شمال و دریای بالتیک با فنلاند و سوئد، قرار دارد. این کشور دارای آثار تاریخی ارزشمندی است که همواره مورد تایید تاریخ نویسان بزرگ قرار گرفته است. جمعیت کشور لهستان […]

دسته :
برچسب ها : , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + چهارده =

تخفیف ویژه عید نوروز ، ظرفیت محدود02126355204

کلیه حقوق سایت محفوظ می باشد | کپی رایت 2022